Ласкаво просимо

до електронної бібліотеки Інституту журналістики

Головна || Законодавча база || Навчально-методичні комплекси || Наукові видання
Праці викладачів || Студентські роботи || Різне


Моніторинг передвиборної кампанії в новинах та рекламі 10 провідних телеканалів

В. Ф. Іванов
Н. В. Костенко
д. філол. н., проф.
д. соціол. н., голов. наук. співроб.

УДК 659.148;7.097:001.8.000.32

Стаття презентує результати проекту моніторингу доступу до електронних та друкованих медіа політичних партій/блоків під час парламентської кампанії 2006 р. Складовими проекту стали: визначення стану та динаміки політичного змісту новин у програмах теленовин 10 провідних телеканалів та змісту матеріалів у 18 регіональних газетах; моніторингове дослідження обсягів та змісту політичної реклами партій та блоків на 10 провідних телеканалах України.
Ключові слова: моніторинг, телеканал, виборча кампанія.

He article presents the results of monitoring project of access to electronic and printed mass media of political blocks in the period of election company of 2006. The main positions are: The definition of condition and dynamic of political contents of news in TV-programs, 10 main chanells and content of materials in 18 regional newspapers.; The monitoring research of volume and contents of political advertisments of blocks and parties on 10 main TV chanells of Ukraine.
Key words: monitorning, TV-channel, election company.


Моніторинг теленовин
Під час дослідження здійснено контент-аналіз новин на 10 провідних українських телеканалах ("УТ-1", "1+1", "Інтер", "СТБ", "Новий канал", "5 канал", "ICTV", "Тоніс", "НТН", ТРК "Україна"; один тиждень на місяць у жовтні, листопаді, грудні, лютому та березні; 18:45 – 22:00). Основні показники дослідження: міра збалансованості подання подій, рейтинг уваги до політичних суб'єктів, доступ політиків до новинного ефіру.
Як засвідчило дослідження, всю виборчу кампанію частка внутрішньополітичних новин була відносно стабільною: від максимальних 38 % у грудні до мінімальних 32 % у лютому, в березні вона становила 34 %, що значно менше, ніж у березні 2005 р. (45 %). Під час цього періоду зростає частка повідомлень від прес-центрів партій та блоків: 10 % – у листопаді, 12,5 % – у лютому, 15 % – у березні.
За всю виборчу кампанію частка повідомлень про парламентські вибори серед усіх повідомлень про Україну зросла вдвічі: 15 % – у листопаді, 23 % – у лютому, 30 % – у березні. Найчастіше вони з'являлися на “5 каналі” (38 % – у березні та 31 % – у лютому) та на "Інтері" (37 % та 28 % відповідно).
Під час усієї кампанії зростає такий одіозний показник, як однозначність висвітлення політичних подій: збалансованих новин у листопаді 2005 р. було 27 %, у грудні – 22 %, у лютому 2006 – 20 %, у березні – 16 %. Слід зазначити, що в поданні двох точок зору є свої лідери і свої аутсайдери. Так, наприклад, на піці кампанії (у березні) на каналі "СТБ" кожне третє повідомлення містило дві точки зору, тоді як на "Інтері" та "Новому каналі" – лише кожне одинадцяте.
У грудні зменшується частка повідомлень у конфліктному контексті: 43 % – у лютому, 41 % – у лютому, 38 % – у березні. В такому контексті найчастіше транслюються новини на "СТБ" (56 % – у лютому і 46 % – у березні). Водночас на "Інтері" лише в кожному четвертому повідомленні (26 %) наявний конфліктний контекст. Журналісти та політики залишаються опінієтворчими лідерами: всю кампанію так само і в березні вони найчастіше коментують події (у березні – 43 % та 31 % відповідно).
Увага до політичних партій залишається практично незмінною під час всієї кампанії, у середньому близько 30 %. У листопаді 2005 р.– березні 2006 р. постійно падає увага до інституту президентства – від 45 % до 22 %.
Увага до Партії регіонів невпинно зростає під час всієї кампанії з 3 % в жовтні до 11 % в березні (найвищий показник), також зростає увага до БЮТ від 3 % в листопаді до 8 % в березні. Увага ж до Блоку "Наша Україна" залишається відносно стабільною – 9–8 %.
Упродовж моніторингу (жовтень 2005–березень 2006) помітно зменшується увага до Президента В. Ющенка – від 36 % (жовтень) до 25 % (лютий), 20 % (березень). Водночас, порівняно з груднем, в два рази зростає увага до Ю. Єханурова (7 % – у грудні, 14 % – у лютому, 13 % – у березні), що власне типово для фігури прем'єр-міністра в Україні. Серед лідерів парламентської передвиборної кампанії увага до Ю. Тимошенко постійно становить ті ж самі 6 %, частка ж В. Януковича змінювалася таким чином: 2 % – у грудні, 5 % – у лютому, 3 % – у березні.
Слід констатувати, що від самого початку склалася диспропорція у згадуванні політиків, які належать до конкуруючих блоків та партій. У перший місяць весни політики, які належать до Блоку "Наша Україна", згадуються в 2,6 рази частіше за Партію регіонів (36 % і 24 %). За час кампанії частка згадувань про політиків Партії регіонів зросла з 10 % у грудні до 14 % у березні, а до Блоку Юлії Тимошенко зменшилася з 17 % до 11 % у березні.
Другий місяць поспіль найбільший доступ до синхрону мав Ю. Єхануров (у березні 741 сек.або 14 % всього синхрону). Синхрон екс-прем'єр-міністра в 1,6 рази менше (457 сек.). В. Януковичу було надано слово лише на ТРК "Україна" – 25 сек. (у лютому – 252 сек.)
У підсумку всю виборчу кампанію відчутну перевагу в доступі до ефіру мали політики блоку "Наша Україна": їм належить 33 % синхрону в березні (41 % – у лютому та 38 % – у березні). Найбільша частка синхрону на каналах "УТ-1" (71 %) та “Тоніс” (69 %). Частка політиків з БЮТ була в березні 14 % (6 % – у лютому), а на “Інтері” їхня частка становила 43 %. Політики ж Партії регіонів говорили в ефірі у березні 8 % усього синхрону (у лютому та грудні – по 10 %).
Отже, слід констатувати, що виборча кампанія суттєво знизила, здавалось, досягнутий рівень журналістських стандартів, про що свідчить такий показник, як рівень збалансованості – подання двох точок зору на подію. Електронні медіа, які так ініціативно розпочинали передвиборну кампанію, пропонуючи політикуму різноманітні інформаційні формати, в її апогеї стали просто транслювати політичні іміджі та стратегії рекламних кампаній партій/блоків. У результаті ключовим показником стало те, що виборча кампанія не генерувала внутрішньополітичних значущих подій, залишаючись у колі винятково виборчих перегонів.
Ще однією важливою характеристикою нинішньої передвиборної кампанії стало те, що фактично медіа ще раз продемонстрували неможливість зберегти політичний нейтралітет у новинних телепрограмах: явну преференцію і в увазі, і в доступі до ефіру, насамперед на центральних каналах, отримували представники "Нашої України". Відбувалося витискання неявної опозиції (БЮТ) на периферію уваги глядачів. Отже, маємо чергову різнобіжність рейтингів політичних новин і електоральної прихильності.
Моніторинг політичної реклами на телебаченні
Метою дослідження став моніторинг обсягів и змісту політичної реклами партій і блоків, який здійснювався на каналах "УТ-1", "1+1", "Інтер", "Новий канал", "ICTV", "СТБ", ТРК "Україна", "5 канал", "Тоніс", "НТН" протягом одного тижня з 19:00 – 23:00 у грудні 2005–березні 2006 р.
У грудні 2005 р. кількість рекламних повідомлень на провідних каналах зросла в 6,2 рази, а показники ефірного часу реклами – у 7,5 разів.
Три місяці (крім січня) найбільше рекламних повідомлень та найбільше часу, відведеного на рекламу, було на "УТ-1". Так, у березні на ньому транслювалось 19 % повідомлень. На “5 каналі” було 13 % повідомлень та припадало 21 % часу (15 % – на ТРК "Україна").
Серед партій та блоків лідерами реклами за часткою повідомлень у березні стала Партія регіонів – 9 % (9 % – у лютому, у січні – 21 %), блок "Наша Україна" – 8 % (9 % – у лютому, у січні – 12 %). Частка повідомлень БЮТ та СПУ становила 4 %. Найбільшою була частка рекламного часу в Партії регіонів 19 % (у лютому – 16 %) та "Нашої України" – 9 % (12 % – у лютому), що значно більше, ніж у партій/блоків, які посідають такі місця: ПОРА-ПРП – 5 %, СПУ – 3 %, КПУ – 3 %. Отже, п'ятіркою лідерів рекламної кампанії стали Партія регіонів, "Наша Україна", ПОРА-ПРП, блок НДП та Народний блок Литвина.
Якщо в січні зростала частка рекламних повідомлень, де згадуються політичні персони (72 % повідомлень), то надалі спостерігався інший процес – збільшення кількості рекламних повідомлень супроводжувалося зменшенням згадування політичних персон: так, у лютому вони присутні лише в 61 % повідомлень, у березні – 64 %. Найчастіше в рекламі згадується В. Янукович (у березні – 8 %, в лютому – 9 %, у січні – 19 %), В. Ющенко – 5 % (у лютому – 6 %), В. Кличко (5 % – у березні та лютому).
Частка спеціального рекламного продукту збільшувалася протягом усієї рекламної кампанії: 21 % – у грудні, 58 % – у січні, 83 % – у лютому, 86 % – у березні. В показниках часу частка політичних роликів у березні становила 71 %, що менше, ніж в лютому (89 %), але значно більше, ніж у грудні (15 %) та січні (50 %).
Останні три місяці спеціальні рекламні продукти переважали в рекламі всіх партій, які подолали 3 % бар'єр, окрім БЮТ. У березні у Партії регіонів вони становили 89 % у повідомленнях і 52 % у показниках часу, "Нашої України" – 75 % і 70 % відповідно, КПУ – 79 % і 60 %, СПУ – 76 % та 73 %. У рекламі БЮТ відповідні показники – 71 % і 20 %. Зростаюча ще в січні–лютому частка антиреклами, що розуміється як будь-яке іронічне чи негативне згадування, знизилась у 1,2 рази у показниках кількості повідомлень, проте в показниках часу зростання відбулося в 2,7 рази. Частка антиреклами в березні становила вже половину часу рекламного потоку – 49 %, тоді як у лютому вона була 34 %. Антиреклама присутня на всіх каналах. Проте два останніх місяця диференціація каналів за часткою антиреклами залишається значною. Найбільшою за показниками часу вона є на "НТН" (69 %) та "1+1" (62 %), найменшою на “Новому каналі” (3 %).
У березні два основних об'єкти антиреклами: "помаранчева команда" (4,3 % повідомлень та 17 % часу) та чинна влада (2,9 % та 29 %). За часом майже вся антиреклама на "Інтері" спрямована проти них.
У посланнях, трансльованих через політичну рекламу, найчастіше згадувані поняття: "Україна" (22 % – березень, 30 % – лютий, 23 % – січень), "професіоналізм менеджменту" (9 % – у березні, 18 % – у лютому, 9 % – у січні) та орієнтація на Росію, що характерне для березня, коли це послання становило 7 %.
Якщо підсумовувати останній місяць парламентської кампанії, з точки зору її відтворення в політичній рекламі, то слід зазначити, що ефір для реклами надавався телеканалами без обмежень. Серед рекламних стратегій партій та блоків домінувало представлення себе за допомогою спеціальних рекламних продуктів; лідери електоральної підтримки виступили і лідерами рекламної кампанії; персоніфікація рекламних повідомлень була досить значною. Об'єктами антиреклами залишалися "помаранчева команда" та чинна влада. Стратегії просування суб'єктів виборчого процесу через телерекламу все більше уніфікувалися і переважно зводилися до "чистої" конкуренції рекламних продуктів, зокрема явної конкуренції Партії регіонів та "Нашої України". Домінуючий рекламний імідж, попри різнополюсність позицій суб'єктів виборчого процесу, – Україна як суверенна й успішна держава, що опікає, патронує своїх громадян.
Моніторинг виборчої кампанії в регіональній пресі
Мета дослідження – визначити стан й динаміку змісту регіональної преси в період парламентської виборчої кампанії–2006.
Вибірка регіональних ЗМІ:"Високий замок", "Експрес", "Львівська газета" (Львівська обл.); "Днепр вечерний", "Вісті Придніпров`я", "Событие" (Дніпропетровська обл.); "Вечерний Харьков", "Время", "События" (Харківська обл.);"Донецкие новости", "Салон Дона и Баса", "Город" (Донецька обл.); "Крымская правда", "Кафа", "Севастопольская газета" (АРК); "Черкаський край", "Ділова Черкащина", "Місто" (Черкаська обл.).
Критерії добору видань: регіональне представництво, громадсько-політичне видання, періодичність (намагання охопити як і щоденну пресу, так і тижневики), експертна оцінка регіону. Проект використовував метод контент-аналізу для оцінки стану і динаміки висвітлення у ЗМІ суспільно-політичних процесів у країні. Дослідження відбувалося протягом третього повного тижня лютого та березня 2006 р. Порівняно з лютим у березні в 1,1 рази збільшилася кількість повідомлень про вибори (з 558 до 625) і в 1,2 рази – за кількістю знаків. Два місяця поспіль найбільше повідомлень про вибори містилося у виданнях Львівщини – 38 % всього інформаційного потоку (40 % за кількістю знаків).
У березні передвиборна ситуація домінує в тематиці повідомлень (41 % проти 33 % повідомлень щодо внутрішньої політики у лютому). Якщо в лютому політична реклама з'являлась у кожному п'ятнадцятому повідомленні (7 %), то в березні майже в кожному п'ятому (18 %). Відбувається поступове збільшення обсягів політичної реклами: так, найбільше рекламних повідомлень у пресі Черкаської області (30 %), найменше – Дніпропетровської та Донецької (по 12 %). Майже кожне третє повідомлення (31 %) надійшло з прес-центрів партій і блоків партій (у лютому це становило 25 %). Позитивна тенденція – у березні про програми говориться вже в кожному десятому згадуванні про партії та блоки, що вдвічі частіше ніж у лютому. У порівнянні з лютим трохи змінився контекст обговорення поточної передвиборної ситуації: якщо частка повідомлень у конфліктному характері залишилася без змін (33 % – у лютому та березні), то частка обговорень у позитивному контексті зросла від 3 % до 14 %. У березні продовжують відтворюватися диспропорції в увазі та доступу до преси на користь чинної влади та представників "Нашої України". У березні "Наша Україна" та Партія регіонів є лідерами уваги – по 14 % (у лютому відповідно 20 % і 14 %). БЮТ два місяці згадується в кожному десятому повідомленні (10), частка СПУ – 6 % (у лютому – 9 %), "НеТак" – 5 % (у лютому – 8 %).


© Інститут журналістики. Усі права застережені
Посилання на матеріали цього видання під час їх цитування обов'язкові