УДК [070. 1 + 621. 397.13 + 654. 19] (4-15) : 316. 66
На зміну тривалому ігноруванню українського фактора західними ЗМІ прийшло зосереджене спостереження за цим уламком пострадянського простору, де розгорталася політична криза, яка набрала форми силового зіткнення між альтернативними баченнями сьогодення та майбутнього. На шпальтах західних ЗМІ можна прослідкувати всі протиріччя вітчизняної боротьби за імідж нашої країни. В матеріалах про Україну висвітлюються конфлікт між офіційною і неофіційною версіями української дійсності. Конфлікт між бажаною та реальною моделями зовнішнього сприйняття України відображає глибоку дистанцію між конкуруючими всередині України типами суспільної самооцінки, характерних для окремих груп політичної та інтелектуальної еліти.
Невтомна робота дипломатів над іміджем України залишатиметься безуспішною доти, доки позитивне сприйняття держави буде залишатися здобутком лише окремих верств політичної, бізнесової та журналістської еліти, яка співпрацює з владою, а не буде опиратися на консенсусне бачення, виражене в оцінках експертів і в настроях суспільної думки. Інакше кажучи, позитивний імідж держави не може стати фактом внутрішньої самооцінки суспільства. Утвердження негативного сприйняття держави в міжнародних інформаційних потоках варто вважати важливим фактором загрози національній безпеці та перспективам розвитку суспільства.
Зображення України в західних ЗМІ від початку нинішнього року виглядатиме наступним
Протягом минулих літніх місяців відбулася повна кристалізація стереотипних уявлень західних ЗМІ щодо України, формальним приводом цього стало святкування 10-річчя незалежності України, що супроводжувалося для таких випадків підведенням підсумків. Загальний образ України, який склався в західних ЗМІ, і нещадний вирок “ювіляру” висловила впливова газета “Clobe and Mail”у своїй редакційній статті: “Замість гордої і незалежної ми, швидше, бачимо Україну в образі втомленого гірника, який повільно, але впевнено виходить із пітьмидо світла, вперед до чергового щастя”. А британський журнал “Файненшл таймс” 24 серпня вмістив розгорнуту статтю під заголовком “Після 10 років українці зважують досягнення незалежності, в якій вказує на сумний стан української економіки, наводить статистичні дані щодо матеріальної та соціальної незахищеності населення.
Традиційна тема для західних ЗМІ – стан свободи преси і ситуація з мас-медіа в Україні. Саме в галузі ЗМІ спостерігається найбільше дистанціювання України від стандартів, які прийнято вважати цивілізованими та демократичними. Проблеми із забезпеченням свободи преси і прав журналістів залишаються одним із найбільш вагомих факторів негативного впливу на сприйняття України з боку країн Заходу. Водночас саме тут знаходиться найсерйозніший ресурс поліпшення іміджу держави у випадку відчутних змін у позитивний бік.
Наприкінці серпня так звана “справа Солтиса” зумовила продовження теми кримінальної України в американських ЗМІ, зокрема увага до таких іміджевих рис українців, як низький ступінь соціалізації і терпимість до побутового насильства. “В слов’янських сім’ях, – пише газета “San Francisko Chronicle”, – не прийнято відверто говорити про психічні недуги та насильство. Навіть після еміграції росіян і українців продовжує переслідувати недовіра до урядових організацій, побоювання звертатися в консультаційні служби й небажання “виносити сміття з хати”. І хоч автори статей на цю тему намагаються не асоціювати випадок Солтиса з українським буттям, все ж фоном для порівнянь виступають криміналізовані співорганізації вихідців з Африки і Латинської Америки.
На тлі різкої і всебічної критики та загального невдоволення ситуацією в Україні важко не помітити довгоочікуваний позитив: реакцію західних мас-медіа на позитивні зрушення в українській економіці за останній час.
У вересні минулого року газета “Файненшнл таймс” помістила статтю, де говориться: “ В той час, коли світова економіка переживає застій, економічний бум відбувається в одному із найбільш несподіваних регіонів: колишньому СРСР. Відвідуючи ці країни (Росію, Україну, Казахстан –прим. авт.), турист відчуває дух зародження благоустрою – і це в державах, які до недавнього часу славилися репутацією відсталих і безнадійно корумпованих. Очевидно, першопричиною різких змін виступають глибокі економічні реформи... Проведення більшої кількості реформ буде означати пришвидшення економічного росту, навіть якщо інші країни будуть переживати рецесію.”
Важко сказати, чи стане подібний позитивний прогноз західних ЗМІ стосовно України початком нового етапу у формуванні її кардинально зміненого іміджу. Адже доки існують протиріччя між Україною та Заходом, доти і західні мас-медіа сприйматимуть Україну через призму її внутрішніх та зовнішніх проблем.
© Інститут журналістики. Усі права застережені
Посилання на матеріали цього видання під час їх цитування обов'язкові