Ласкаво просимо

до електронної бібліотеки Інституту журналістики

Головна || Законодавча база || Навчально-методичні комплекси || Наукові видання
Праці викладачів || Студентські роботи || Різне


Тексти для веб-сторінок

Бабак М.

студентка магістеріуму

Написання текстів для веб-сторінок на 90% складається з маркетингу та на 10% — з технічних деталей. Користувачі Internet більш за все цінують інформацію, але основним витоком інформаційних веб-сторінок є саме текст. Розміщені користувачами на серверах тексти повинні бути менш красномовними, ніж прес-релізи. Найголовнішою метою при написанні текстів повинно бути використання технічної та розважальної інформації для виділення особливостей вашої фірми. Треба зважити на те, що низька вартість системи WWW призводить до того, що у будь-якого сервера існує велика кількість конкурентів. Тому тексти на вашій сторінці повинні чітко відповідати на запитання: Чим ваша компанія відрізняється від інших? Як ви можете обгрунтувати та підкреслити цю різницю?

Текст на "домашній сторінці" повинен ознайомити відвідувача не з вашою продукцією, а з вашим сервером. Сторінки з описом продукції повинні відкриватися трохи згодом. На "домашній сторінці" необхідно ознайомити із загальним змістом серверу, подавати останні зміни та способи отримання інформації. Там також розміщуються контактні телефони та адреса.

Більшість авторів веб-сторінок уперше стикається з гіпертекстовими посиланнями. Робити тексти, що мають такі посилання, досить цікаво, одначе не треба цим захоплюватися і перетворювати кожне слово на таке посилання. Потрібно простежувати розроблений вами сценарій і робити посилання тільки там, де це виправдовується.

Кожне посилання необхідно супроводжувати описом. Якщо посиланням є слово з тексту, то останній повинен описувати об"єкт, на котрий воно вказує. Якщо на вашій сторінці знаходиться кілька посилань на інші вузли, то доповніть кожну з них коментарями. Саме можливість коментування посилань відрізняє веб-систему від систем FTP і Gopher. Для відвідувачів вашого серверу немає нічого приємнішого, ніж навмання клацати мишею у пошуках потрібної інформації.

Якщо посилання вказує на файл, який може бути отриманий користувачем, вкажіть біля нього розмір цього файла. Для користувачів системи WWW видатки визначаються розміром файлів, і пропонувати їм файли, в яких не зазначено їх розмір — це те ж саме, що продавати товар, не визначивши його ціну. Якщо користувач не знає розміру файла, він може почати його отримання, приблизно оцінити та відмовитись від нього. На ці марні витрати буде використовуватися не тільки час користувача, а й ресурси вашого серверу. Зазначення розміру файла дозволяє виключити таку можливість — просто напишіть "Мона Ліза" (56К).

Перші сторінки газет плануються таким чином, щоб найбільш важливі та цікаві матеріали розташовувались у верхній частині. Решту інформації, яка знаходиться в нижній половині домашньої сторінки або на інших сторінках сайту, просто не видно. Цими ж правилами треба користуватися при розробці веб-сторінок. Більшість користувачів приділяє мало уваги посиланням, зображенням і текстам, що знаходяться у нижній частині WWW.

Деякі відомості треба зазначати на кожній сторінці. До таких відомостей належать електронна адреса та ім"я адміністратора серверу (Web-майстра), а також назва компанії та відомості про авторське право.

На кожній веб-сторінці присутні також два "невидимих" елементи — адреса (URL) цієї сторінки, що дозволяє до неї повернутися тим користувачам, які записали її на диск чи видрукували на принтері, а також назва сторінки. Ці елементи зазначаються у файлі "закладок" програм перегляду WWW і використовуються різними пошуковими серверами. Назва сторінки повинна нести назву компанії і короткий опис сторінки.


© Інститут журналістики. Усі права застережені
Посилання на матеріали цього видання під час їх цитування обов'язкові